Mastering Manga With Mark Crilley

Mark Crilley to amerykański rysownik komiksowy i mangaka, autor wart bliższego przyjrzenia się nie tylko ze względu na swoje dzieła (m.in. Brody’s Ghost czy Akiko), ale naprawdę sporą ilość tutoriali publikowanych na YouTube oraz w formie papierowej, jak chociażby Mastering Manga With Mark Crilley, wydaną przez Impact Books, którą chciałbym tutaj z grubsza opisać.

Mastering Manga to ok. 30 lekcji zaprezentowanych na ponad 120 stronach ładnego, porządnego papieru i choć naturalnie nie każdemu styl Crillego może podejść (w końcu bardziej jest nastawiony na młodszych odbiorców), to jeśli ktoś szuka publikacji tłumaczącej na prostych przykładach równie proste zasady rysowania w konwencji manga w (ponownie) prosty sposób, to książka Crillego powinna przypaść mu do gustu, w końcu przecież nikt nie rodzi się od razu wielkim artystą, a zaczyna od sporo mniejszych i prostszych rzeczy i dopiero potem można przejść do kształtowania swojego własnego, unikatowego stylu.

Materiały do nauki rysowania mają to do siebie, że różnią się nie tylko stylem, jaki został w nich zaprezentowany i wokół którego dane publikacje oscyluja, ale także sposobem „sprzedania” wiedzy, jej ilością oraz ogólną jakością takich porad. Niestety już zwykłe wyszukanie w Google potrafi nakreślić dosyć kiepski obraz wyłaniający się z takich materiałów: robione są one dosłownie przez każdego, obojętnie czy profesjonalistę, takiego jak Crilley, czy totalnego amatora rodem z devianta, który liznął parę innych i teraz będzie wszystkim dawał porady jak rysować. Można zrozumieć radość z faktu, że coś komuś udało się narysować i jest z tego dumny, ale nie jest to automatycznie zielonym światłem do doradzania komukolwiek i najczęściej materiały takie bardziej kłują w oczy, odrzucają od siebie totalną amatorszczyzną, aniżeli faktycznie pomagają w czymkolwiek. Crilley w swoich poradnikach nie tylko pokazuje jak faktycznie tworzy swoje postaci, ale daje konkretne porady jak rysować i jakimi zasadami się kierować, dlatego myślę, że pozycja ta będzie dosyć interesująca dla wszystkich początkujących w tej tematyce.

Książka dostępna jest u nas w kraju w cenie ok. 80zł i możliwa do zamówienia m.in. w księgarni Bookcityl: LINK

Przykładowe strony na books.google.pl: LINK

Przykładowe strony na scribd.com: LINK

Jeśli spodobały się Wam materiały tu pokazane, a przede wszystkim styl i sposób „sprzedania” przez Crillego wiedzy o tym jak rysować, proponuję dodatkowo odwiedzenie poniższych linków, zwłaszcza do YouTube, gdzie można zobaczyć tegoż mangakę na żywo w czasie pracy:

Oficjalna strona autora

Profil na DeviantArt

Materiały i tutoriale Crillego na YouTube


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *