Mangaka Tsutomu Nihei

Tsutomu Nihei (弐瓶 勉) to japoński mangaka, urodzony w 1971 roku, w prefekturze Fukushima. Nihei studiował w Japonii architekturę, by później wyjechać do Ameryki i pracować przez rok dla firmy konstrukcyjnej z Nowego Jorku. Poznawszy amerykański system pracy, Nihei wrócił do kraju, gdzie postanowił rozpocząć karierę rysownika mang. Początkowo pracował w magazynie Afternoon wydawnictwa Kodansha, jako asystent Tsutomu Takahashiego, nad mangą Jiraishin. W 1994 roku opublikował swoją debiutancką pracę zatytułowaną „BLAME”.

Sławę przyniosła Nihei’owi seria BLAME!, której początków upatruje się w one-shocie, który był autorskim debiutem artysty. Już w niej widać charakterystyczny dla niego cyberpunkowy styl, połączony z monumentalnymi budowlami, które pokazują fascynację mangaki architekturą.

Charakterystyczne dla twórczości Nihei’a, oprócz jego stylu, są nawiązania między poszczególnymi mangami. Autor nie mówi nic wprost, ale sugeruje, że akcja jego komiksów może dzieć się w tym samym świecie, co akcja BLAME!, lecz w różnym czasie. W różnych światach pojawiają się te same nazwy bądź znane już twarze u nowych postaci.

Nihei jest dość popularny w Japonii i Ameryce, a także wśród Europejczków. Tworzył nawet komiksy dla amerykańskiego wydawnictwa Marvel. Jest autorem serii Wolverine: Snikt! (oficjalnego crossoveru świata BLAME! i Wolverine’a) oraz Breaking Quarantine – jednej z sześciu historii zwarych w komiksie Halo Graphic Novel, opartego na popularnej grze video.
Nihei nie należy jednak do czołówki rozpoznawalnych na całym świecie mangaków.

Manga
BLAME (1994, one-shot)
BLAME!  (1994)
NOiSE  (2001)
BLAME! and So On  (2003, artbook)
Wolverine: Snikt!  (2003)
BLAME! Academy  (2004)
Biomega  (2004, projekt zarzucony)
Zeb-Noid  (2004, one-shot )
Net Sphere Engineer  (2004, projekt zarzucony)
Digimortal,  (2005)
Abara  (2005)
Abba  (2005, one-shot)
Breaking Quarantine (w komiksie na podstawie gry Halo)  (2006)
Dead Heads
Sabrina  (one-shot z doujinshi „Abba”)
na podstawie mangi Nihei’a stworzona została
mini-seria anime BLAME! ver. 0.11


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *